Ve spolupráci s Janicou Malek Lacovou, slovenskou odbornicí na zdravé stravování, vám přinášíme seriál, v němž se dozvíte spoustu zajímavých rad a tipů ke zdravému stravování. Kromě pravidelných článků bude součástí seriálu vždy také zajímavý recept s použitím koření Nahrin. Recept vždy najdete v sekci Rady a tipy – Recepty.
Předchozí díly:
1. Na Hromnice se najez do polovice + recept na Quinou s pečeným tofu, brokolicí a mandlemi
2. Jaro, vítej. I v kuchyni! + recept na Bezlepkové květákové placky s koprovým dipem
3. Čím sladit? + recept na Čokoládové lívance s borůvkami
4. Někdo to rád pálivé + recept na Pikantní wrap s falafelem a zeleninou
5. Léto klepe na dveře + recept na Marinovanou kachnu na salátu s pomerančem
6. Zpátky do školy – zdravě a chutně + recept na Svačinové pizzové muffiny
Bezlepkoví strávníci musejí být při nákupu hotových potravin opatrní a měli by si dávat pozor na lepek zejména tam, kde není hned jednoznačné, že by se mohl vyskytovat. Mluvíme o potravinách, které mohou být lepkem kontaminovány nebo v nichž je lepek tak trochu skrytý. Striktní čtení etiket je klíčové. Na co je třeba dávat si největší pozor?
Pšenice – ta je největším „nepřítelem“, a to včetně všech jejích „rodinných příslušníků“, jako jsou špalda, farro, kamut či semolina.
Ječmen – nachází se nejen v pečivu, ale také v pivech a alkoholických nápojích na bázi ječmene, sladových výrobcích a v některých hotových omáčkách.
Ovesné vločky – oves je bezlepková obilovina, avšak některé ovesné vločky mohou být kontaminovány lepkem během zpracování, proto je důležité vybírat ty, které jsou označeny jako bezlepkové.
Zpracované potraviny – různé hotové omáčky, dresinky, polotovary a hotová jídla mohou obsahovat skryté zdroje lepku.
Sójová omáčka – sushi je skvělý bezlepkový pokrm, ale sójové omáčky často obsahují pšenici.
Nové možnosti
Při přechodu na bezlepkovou stravu se v jídelníčku často objevují nové potraviny a ingredience, které se běžně v tradiční stravě nepoužívají. „Bezlepkáři“ je stále více zařazují do svého jídelníčku díky jejich výživovým hodnotám a možnosti připravovat z nich rozmanitá jídla. Mezi nejčastěji používané a nejvýznamnější bezlepkové potraviny patří:
Pohanka – významná obilovina, má jemnou oříškovou chuť a vysoký obsah železa, je vhodná pro přípravu palačinek, pirohů, ale i chutných sladkých koláčů.
Quinoa – pseudoobilnina bohatá na bílkoviny a vlákninu, je vynikající alternativou rýže či těstovin, dobře poslouží jako základ salátů.
Amarant – podobně jako quinoa je i amarant plný živin, může se použít nasladko i naslano v kaších, polévkách či jako příloha.
Cizrnová mouka – výborná alternativa běžné mouky, je ideální pro pečení nebo přípravu palačinek a omáček.
Teff – drobná obilovina z Etiopie s vysokým obsahem vlákniny a železa, vhodná pro přípravu kaší a pečiva.
Kokosová mouka – používá se zejména k pečení, protože má jemnou sladkou chuť a vysoký obsah vlákniny.
Tapioka – škrob získaný z manioku, který je často používán jako zahušťovadlo nebo náhrada mouky v bezlepkových receptech.
Čirok – výživná obilovina s vysokým obsahem bílkovin, vhodná do salátů, příloh nebo jako mouka na pečení.
Kukuřice – strouhanka je vhodná k obalování řízků, krupice pro přípravu kaše, mouka pro přípravu těsta na sladké či slané koláče.
S pečenými koláči je u bezlepkových strávníků největší problém. Ale ten trvá jen do té doby, než zkusíte upéct slaný koláč – quiche. Vyzkoušejte recept na bezlepkový lososový quiche se zelenými fazolkami.
Kdo je Janica Malek Lacová?
Stojí za značkou Jem iné (česky bychom řekli Jím jiné), která se specializuje na vzdělávání v oblasti zdravé výživy a tvoří jednoduché recepty s využitím lokálních zdrojů. Je držitelkou titulu ambasadorka zastupující Slovensko, který jí udělila Nadace Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation.