Ve spolupráci s Janicou Malek Lacovou, slovenskou odbornicí na zdravé stravování, vám přinášíme nový seriál. Během letošního roku se dozvíte spoustu zajímavých rad a tipů ke zdravému stravování. Kromě pravidelných článků bude součástí seriálu vždy také zajímavý recept s použitím koření Nahrin. Recept vždy najdete v sekci Rady a tipy – Recepty.
Vánoce v Česku i na Slovensku oficiálně končí na Tři krále. V různých regionech však povánoční tradice přetrvávají až do konce ledna, a to platí i pro stravování – řízky, saláty a vánoční pečivo často jíme až do Hromnic. Pokud však chceme svému tělu pomoci po svátcích zregenerovat, měli bychom si druhý měsíc v roce vyhradit na lehký očistný půst a vynechat z jídelníčku těžká jídla bohatá na tuky a cukry. Cílem je ulevit trávicímu traktu a podpořit jej.
Na co bychom se měli zaměřit?
1. Zvýšit příjem čisté vody
Pití vody pomáhá odplavovat nahromaděné „sváteční“ toxiny z těla a udržovat správnou hydrataci organismu.
2. Zvýšit příjem čerstvého ovoce a zeleniny
V zimních měsících jich konzumujeme méně, což je pro naše podnebné pásmo přirozené. Nesmíme však zapomínat na potřebné vitaminy, minerální látky a antioxidanty, které nám pomáhají udržet si zdraví.
3. Omezit příjem jednoduchých sacharidů
Zvýšená konzumace jednoduchých sacharidů (cukr, sladkosti, slazené nápoje atp.) se pojí s vyšším rizikem obezity a s ostatními civilizačními chorobami. Proto je důležité zaměřit se na komplexní sacharidy, které najdeme v celozrnných potravinách, luštěninách, v zelenině či ořeších.
4. Omezit živočišné bílkoviny
Proteiny jsou pro tělo důležité, chceme-li však organismu odlehčit, zaměřme se alespoň na jistý čas na rostlinné bílkoviny. Mezi nejlepší zdroje patří již zmíněné luštěniny (červená čočka, cizrna, mungo), produkty ze sóji (tofu, tempeh), ořechy (mandle, pistácie, kešu), semínka (konopná, chia, dýňová semínka) a pseudoobiloviny jako quinoa či amarant.
5. Podpořit očistu oleji a bylinnými čaji
Své trávení můžeme podpořit užíváním různých olejů, jako je Bodlákový olej se lnem a pšeničnými klíčky, ale také pitím čajů a obohacením pokrmů o bylinky. Mezi ty nejvhodnější pro přípravu čajů patří řepík, šalvěj, ostropestřec, kopřiva či máta. Bylinky mají také vliv na chuť a vůni pokrmů, navíc hrají důležitou roli při aranžování. Sáhnout můžete po petrželi, bazalce, oreganu, rozmarýnu, tymiánu, kopru či pažitce. Dají se pohodlně pěstovat i doma za okny, potřebují jen dostatek světla a vody. Věděli jste například, že petržel a kopr jsou bohaté na vitamin C?
Netřeba se obávat, že v očistném období se hladoví, opak je pravdou. Strava má být za každých okolností pestrá, barevná a vyvážená. Vyzkoušejte tento recept na zdravé, chutné a zároveň jednoduché jídlo vhodné právě pro toto období: Quinoa s pečeným tofu, brokolicí a mandlemi.
Kdo je Janica Malek Lacová?
Stojí za značkou Jem iné (česky bychom řekli Jím jiné), která se specializuje na vzdělávání v oblasti zdravé výživy a tvoří jednoduché recepty s využitím lokálních zdrojů. Je držitelkou titulu ambasadorka zastupující Slovensko, který jí udělila Nadace Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation.