Úvod
Kurkuma neboli indický šafrán, jak se jí často říká, je tradičně užívané koření, které se získává z rostliny kurkumy dlouhé (Curcuma longa) a pro svůj léčebný potenciál si vydobylo přední postavení nejen v tradičním východním učení, ájurvédě, ale stalo se předmětem zájmu nejedné vědecké studie.
Kurkumový prášek obsahuje mnoho bioaktivních látek, kterým souhrnně říkáme kurkuminoidy, polyfenolické látky, které jsou příbuzné lignanům. Předním kukruminoidem je kurkumin, který je v kurkumě zpravidla obsažen ze 2 %. A je to právě kurkumin, kterému jsou přisuzovány hlavní zdraví prospěšné účinky.
Nejedna vědecká studie potvrdila, že kurkuma má chemopreventivní, protizánětlivé a antioxidační účinky. Většina aktuálně alarmujících onemocnění jako jsou diabetes, kardiovaskulární problémy či metabolický syndrom, jsou doprovázeny chronickým (systémovým) zánětem. Kurkuma jakožto protizánětlivá látka dokáže tedy při dlouhodobém užívání výrazně zmírnit zánět a tím i příslušné zdravotní problémy. Pozitivní účinky kurkuminu byly pozorovány i ve vztahu k různým pohybovým obtížím jako je artróza či osteoporóza.
Většina lidí není schopná denně konzumovat signifikantní množství kurkumy v běžné stravě či v nápojích. Za toto množství se dá obecně považovat množství až mnohonásobně vyšší, než je možné běžně přirozeně dosáhnout stravou (několik gramů). Zdraví prospěšné účinky mají ale právě tato vyšší množství navíc podávána pravidelně, což bývá dosaženo až pomocí doplňků stravy. Na trhu je k dostání nepřeberné množství doplňků stravy s extrakty z kurkumy různé kvality a ceny. Avšak člověk, kterému záleží na vlastním zdraví, by vždy měl upřednostnit kvalitu před kvantitou a cenou, a dbát na pečlivý výběr.
Hodnocení složení doplňku Curcuma Caps Nahrin
Úskalím kurkuminu je jeho nerozpustnost ve vodě, chová se tzv. lipofilně, což ovlivňuje i jeho biologickou dostupnost, která je při perorálním podání vlastně velmi nízká. Množství je tedy jedna věc, ale povaha celého doplňku stravy věc druhá. Bylo vědecky dokázáno, že vstřebávání kurkuminu podporuje další látka z řad biologicky aktivních přírodních látek, a to je piperin, který pochází z černého pepře. Řada výrobců si je již tohoto faktu vědoma a k výtažkům kurkumy piperin přidává. Zcela moderním přístupem je však použití nejrůznějších tzv. nosičů, které jsou schopné vstřebatelnost kurkuminoidů ještě navýšit. Kurkumin v preparátu Curcuma Caps je na jeden takový nosič navázán, konktrétně γ-cyklodexrin. Cyklodextrin, což je cyklický oligosacharid, složený z několika molekul glukózy. Aktuálně lze tedy považovat pouze doplňky stravy, kde je kurkumin navázán na nějaký specifický nosič, za opravdu kvalitní a potenciálně prospěšné. Cyklodextriny se obecně používají v potravinářství jako stabilizátory či pro některé specifické potravinářské účely. Kurkuminoidy navázané na speciální nosič dosahují mnohem vyšší vstřebatelnosti do krve a tím tedy i vyšší účinnosti v organismu, podle studií dochází až k 39násobnému zvýšení biologické dostupnosti v porovnání s kurkuminem bez nosiče. Na první pohled nižší obsah účinných výtažků (200 mg a z toho 30 mg kurkuminoidů) je tedy zcela vyvážen lepší biologickou dostupností.
Jakékoliv biologické látky jsou často účinnější v tzv. synergickém působení. Kombinace vícero látek s podobným účinkem tedy může zlepšit finální efekt doplňku. Extrakt ze zázvoru a zeleného čaje je vítaným doplněním.
Doplněk stravy Curcuma Caps lze tedy považovat za opravdu kvalitní preparát, u kterého lze očekávat pozitivní účinky na zdraví a u kterého nehrozí kontaminace nežádoucími látkami.
Možné kontraindikace doplňku stravy se zdravotním stavem uživatele
1. Účinné látky vyskytující se v kurkumě jsou schopné ovlivnit srážení krve, což může být nebezpečné pro osoby s poruchami srážlivosti krve či jinými zdravotními odchylkami s krví spojenými.
2. Dlouhodobé užívání doplňků stravy s obsahem kurkuminu může snižovat hladinu železa v těle. Anemičtí lidé nebo lidé s nízkou hladinou železa by tedy kurkumovou kúru koncentrovaných doplňků stravy měli pečlivě zvážit.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2802154
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5861163
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29065496
RNDr. Michaela Bebová (www.biochemicka.cz)